Czy kiedykolwiek zostałeś zatrzymany przez policję, a następnie odkryłeś, że nie posiadasz ważnego zaświadczenia technicznego? Może to być niegrzeczne przebudzenie. Polskie prawo stanowi, że właściciel pojazdu jest odpowiedzialny za stan techniczny pojazdu i pojazd musi być poddawany regularnym badaniom technicznym. W rezultacie wymagane są testy, a jazda bez kontroli ma szereg negatywnych konsekwencji. Jakie są niebezpieczeństwa braku kontroli pojazdu? Co zmieniło się w 2021 roku w porównaniu do lat poprzednich?
Właściciele wszystkich pojazdów poruszających się po drogach publicznych, w tym samochodów osobowych, ciągników rolniczych, pojazdów wolnobieżnych oraz motocyklistów, zobowiązani są do poddania się przeglądom technicznym. Częstotliwość przeprowadzania tych badań zależy od rodzaju pojazdu i jego wieku. Można śmiało założyć, że większość kierowców musi przejść przegląd techniczny przynajmniej raz w roku. Są oczywiście pewne wyjątki. W przypadku nowych pojazdów, pierwsze badanie techniczne należy zakończyć w ciągu trzech lat od rejestracji pojazdu, a drugie badanie należy przeprowadzić w ciągu dwóch lat od pierwszej kontroli. Następnie kontrole techniczne należy przeprowadzać raz w roku.
Prowadzenie pojazdu bez kontroli jest nieopłacalne. W przypadku inspekcji brak obowiązkowej oceny technicznej może mieć niezamierzone skutki. Jednocześnie opłata za nierozpatrzenie sprawy nie zawsze musi być najsurowszą karą. Co się stanie, jeśli badanie wykaże, że pojazd nie został zbadany?
Jeśli zapomnisz o badaniu technicznym i zostaniesz zatrzymany przez policję lub Inspekcję Transportu Drogowego, możesz zostać ukarany grzywną do 500 zł za niezaliczenie egzaminu. Trzeba przyznać ustawodawcy, że nie doliczył już punktów karnych za to wykroczenie. Jeżeli kontrola została zakończona na kilka dni przed terminem, mogło to skutkować mandatem i pouczeniem. Z drugiej strony, jeśli jeździłeś przez wiele miesięcy bez kontroli pojazdu, możesz napotkać poważniejsze reperkusje.
Możliwe, że dowód rejestracyjny zostanie zachowany w przypadku badania nietechnicznego, a samochód zostanie wysłany do przeglądu technicznego, który należy zakończyć w ciągu siedmiu dni. Kiedyś zabierano dowód rejestracyjny i otrzymywało się specjalne dokumenty, dzięki którym można było udać się do stacji kontrolnej, aby tam przeprowadzić inspekcję. W chwili obecnej kierowcy nie muszą mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego. W rezultacie jest przetrzymywany w wirtualnym areszcie. W celu sprawdzenia aktualnej dokumentacji Twojego samochodu, policja ma stały dostęp do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Jeśli policja stwierdzi, że Twój dowód rejestracyjny w systemie CEPiK został zablokowany z powodu braku badań technicznych, zawiesi Twoją rejestrację. Na razie wystarczy. W związku z tym kierowca zatrzymanego pojazdu musi jak najszybciej dokonać przeglądu technicznego i przekazać wyniki bieżącej kontroli do urzędu lub policji.
Samochód nie będzie mógł brać udziału w ruchu drogowym, jeśli okaże się, że nie był przez dłuższy czas kontrolowany, a policjant uzna, że stan techniczny pojazdu budzi jego obawy. Właściciel samochodu będzie musiał ponieść dodatkowe koszty, które rozpoczną się od odholowania samochodu na najbliższy parking. W takiej sytuacji opłacenie kosztów holowania jest nadal dodatkową karą za niezbadanie pojazdu.
Odmowa zadośćuczynienia za nieprzeprowadzenie przeglądów technicznych może być jedną z najpoważniejszych konsekwencji nieprzeprowadzenia przeglądów technicznych. Zgodnie z przepisami samochód, który nie przeszedł ostatnich przeglądów technicznych, jest pojazdem sprawnym. Brak sprawdzenia pojazdu po wypadku lub stłuczkach może skutkować odmową wypłaty odszkodowania lub zmniejszeniem wysokości przyznanych świadczeń. Gdy badanie techniczne było nieaktualne i miało wpływ na uszkodzenie, roszczenie AC może zostać zmniejszone lub całkowicie odrzucone. W przypadku winy cywilnej sprawca jest zwolniony z wszelkich następstw, a maksymalną karą jest kara grzywny.
Nieprzeprowadzenie przeglądu w 2021 r. może skutkować kolejnym niepożądanym wynikiem. Jeśli spóźnisz się z przeglądem dłużej niż 30 dni, na stacji kontroli pojazdów zostaniesz obciążony dwukrotnie wyższą kwotą za wykonanie kontroli. Ustawodawca ma nadzieję w ten sposób zmusić nas do zagwarantowania aktualności badań przy jednoczesnym zapewnieniu większych zysków kasie Transportowego Dozoru Technicznego, która skorzysta ze zwiększonych środków. Ustawodawstwo został już opracowany, a jego prezentacja najprawdopodobniej nastąpi w II kwartale 2021 r.
Jeśli badanie wykazało, że nasz pojazd nie miał badań technicznych, a policja odebrała nam dowód rejestracyjny, choćby wirtualnie, musimy jak najszybciej dokonać przeglądu technicznego pojazdu. Po zakończeniu badania i wydaniu pozytywnej opinii przez stację kontroli pojazdów otrzymamy certyfikat ważny 30 dni. Jeśli mamy pod ręką dowód rejestracyjny, opatrzymy go datą ostatniej kontroli.
Zobacz również inne wpisy:
Oświadczenie sprawcy kolizji na parkingu a stłuczka na parkingu