Czy Twój samochód jest zużyty? Czy lepiej sprzedać czy złomować stary samochód? Z tego artykułu dowiesz się, ile kosztuje złomowanie pojazdu i czy sprzedaż starego samochodu jest mądrym pomysłem.

Aby prawidłowo zutylizować stary samochód, zaleca się złomowanie go w Stacji Demontażu Pojazdów (SDP). Marszałek województwa wydaje tym jednostkom odrębne dokumenty. Może wtedy działać zgodnie z prawem. Stacja generuje pieniądze sprzedając sztuki, a reszta jest po prostu utylizowana zgodnie z zasadami i z korzyścią dla środowiska.

Chcesz poznać cenę złomu? W zależności od modelu auta może kosztować 300 lub 1000 zł. Możesz dowiedzieć się, ile wart jest stary samochód, odwiedzając stronę internetową lub dzwoniąc do konkretnej Stacji Demontażu Pojazdów. Każdy punkt ma odrębny cennik. Stawki mogą się różnić w zależności od prowincji.

Samochód najlepiej oddać do Stacji Demontażu Pojazdów w województwie zachodniopomorskim lub mazowieckim. Zwykle 30-40 centów za kilogram za pojazd. Autokary i ciężarówki kosztują 40-60 groszy. Najlepszą opcją jest złomowanie samochodu dostawczego, który płaci do 0,70 zł za kilogram. Zobaczmy, ile właściciel 830-kilogramowego Fiata Punto dostanie za złomowany samochód. Przy cenie 0,40 zł za kilogram, cały samochód będzie kosztował 332.

Chcesz wiedzieć, ile wart jest stary samochód? To zależy od stanu samochodu. W przypadku tzw. całkowitego złomowania opłata za zakup uzależniona jest od masy pojazdu – za kilogram podany w dowodzie rejestracyjnym. Bardzo ważne jest, aby cały pojazd miał z góry określoną masę. Musi być wagowo mniej niż 90%. Warto zauważyć, że wielu dealerów samochodowych odejmuje od masy samochodu około 200 kg przedmiotów niemetalowych. Autozakup traktuje samochód o masie 2 ton jako samochód o masie 1,8 ton.

Ile kosztuje złomowanie samochodu? Właściciele, którzy chcą sprzedać ważne części swojego samochodu, zadają to pytanie. Osoba ta musi pamiętać, że samochód ulegnie zniszczeniu w przypadku demontażu pojazdu obciąży Cię kosztami. Za każdy stracony kilogram odejmowana jest określona kwota (w porównaniu z danymi na dowodzie rejestracyjnym). Zakupy odejmuje się od kilku groszy do 1 zł. Otrzymasz mniej pieniędzy za złomowanie pojazdu bez lusterek niż pojazdu z lusterkami.

Chcesz wiedzieć, kiedy złomować samochód? Sprzedaż rozbitego lub uszkodzonego samochodu jest nieopłacalna. Również w przypadku wygaśnięcia naszego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej i konieczności uzyskania nowego ubezpieczenia. We wszystkich tych przypadkach, zwłaszcza gdy wiemy, że będziemy mieć problemy ze sprzedażą auta, warto rozważyć jego złomowanie.

Czy już oszacowałeś, ile możesz otrzymać za złomowanie samochodu na Stacji Demontażu Pojazdów i zdecydowałeś się to zrobić? Przyjrzyjmy się teraz, jak złomować samochód. Będziesz musiał wypełnić dokumenty. Potrzebujesz dowodu osobistego i dokumentów rejestracyjnych pojazdu, aby udowodnić swoją tożsamość. Jeśli została wydana karta pojazdu samochodowego, musisz ją również przynieść.

Stacja demontażu pojazdów unieważni dowód rejestracyjny, kartę pojazdu i tablice rejestracyjne. Dostarczy nam również zaświadczenie o złomowaniu i anulowanie naszej papierkowej roboty.

Kolejnym ważnym krokiem jest udanie się do Działu Komunikacji z dokumentacją Stacji Demontażu w celu wyrejestrowania samochodu. Ten krok można wykonać, wysyłając dokumenty pocztą zwykłą lub e-mailem. To jest na 30 dni.

Wiesz, ile otrzymasz za złomowanie samochodu na Stacji Demontażu Pojazdów. Nie jest to ogromna suma. Po dowiedzeniu się, ile można otrzymać za zniszczenie samochodu, wiele osób sprzedaje go na części. W portfelu poprzedniego właściciela może pojawić się dużo więcej pieniędzy, ale istnieje niebezpieczeństwo. Kupowanie samochodów na części jest na ogół wysoce niemoralnym przedsięwzięciem.

Istnieje kilka nielegalnych złomowisk, na których może skończyć się stary samochód. Co z nim jest? Używane części są sprzedawane, a niezdatne do użytku elementy są niszczone. Stare płyny lub smary gromadzą się w ziemi, zgniłe kawałki są po prostu spalane, a powstałe zanieczyszczenia trafiają do środowiska.

 

Zobacz także inne wpisy:

Zniżki OC w małżeństwie

Lex Uber już w Polsce

Wyjazd samochodem na Słowację

Wyposażenie po VIN

Rejestracja motocykla

Sprzedaż samochodu współwłaścicielowi