Zakup samochodu, zarówno nowego, jak i używanego, to coś więcej niż tylko zapłacenie za sam pojazd. Pozostaje jeszcze kilka dodatkowych kosztów, które należy ponieść. Obejmują one między innymi koszty związane z rejestracją pojazdu.

Nabywając używany pojazd od osoby fizycznej jesteśmy zobowiązani do zapłaty podatku (PCC) lub akcyzy, a także zarejestrowania/rejestracji nabycia pojazdu w dziale komunikacji. Zapewniamy wskazówki dotyczące procesu rejestracji samochodu i związanych z nim opłat.

Jaki będzie koszt rejestracji samochodu osobowego?

Z reguły za rejestrację auta płacimy 180,50 zł (o dodatkowych wydatkach lub obniżeniu tego kosztu piszemy w dalszej części artykułu). Na sumę tę składa się szereg opłat, w tym:

Wydanie zezwolenia czasowego kosztuje 13,50 zł, dowód rejestracyjny – 54 zł, oznaczenia legalizacyjne – 12,50 zł, naklejka kontrolna – 18,50 zł, tablice rejestracyjne – 80 zł, a opłata rejestracyjna – 2 zł.
Jak mogę zaoszczędzić około 100 zł na rejestracji?

Możliwe jest ograniczenie do minimum kosztów związanych z zakupem i rejestracją pojazdu. Dotyczy to nabytego samochodu, który jest już zarejestrowany w tej samej jurysdykcji, co nasza. Dzięki temu nie będziemy musieli zmieniać tablic rejestracyjnych ani naklejki kontrolnej, która może znajdować się na przedniej szybie samochodu. W rezultacie zakup samochodu w okolicy może pomóc nam zaoszczędzić pieniądze.

Ile pieniędzy będziemy w stanie dzięki temu zaoszczędzić? W tym przypadku za rejestrację zapłacimy zaledwie 81 zł, co oznacza, że ​​obniżymy opłatę rejestracyjną o 99,50 zł, ponieważ nie będziemy musieli tworzyć nowych tablic rejestracyjnych, co spowoduje znacznie obniżoną opłatę rejestracyjną.

Jakie są opłaty celne związane z rejestracją samochodu?

Musimy jednak pamiętać, że wydatki mogą wzrosnąć z różnych przyczyn. Może się to zdarzyć, jeśli spełniony jest dowolny z następujących warunków:

Jako nowy właściciel samochodu (lub jego współwłaściciel) nie możemy stawić się w dziale komunikacji – zamiast tego musimy przygotować dokument potwierdzający udzielenie pełnomocnictwa, który podlega opłacie skarbowej w wysokości 17 zł; urzędnik zwraca uwagę na brak karty pojazdu (proszę zwrócić uwagę, że sytuacja ta dotyczy pojazdów zarejestrowanych w Polsce po 1 lipca 1999 r.) – w takim przypadku musimy dopłacić 75,50 zł; sprowadzamy samochód (75,50 zł).
Jakie mogą być dalsze opłaty? Na przykład te dotyczące przyznawania indywidualnych tablic rejestracyjnych. Wiąże się to ze znacznymi nakładami finansowymi, które mogą sięgać nawet 1000 zł.

Jakie dokumenty należy dostarczyć przy rejestracji pojazdu?

Kiedy chcemy zarejestrować używany samochód, jakich dokumentów będziemy potrzebować? Przede wszystkim musimy mieć na uwadze cały zbiór dokumentów, które ułatwią rejestrację. Jeśli tego nie zrobisz, cała operacja może zająć dużo czasu.

Zabierzmy je do pracy z nami:

wniosek o rejestrację pojazdu (wzór można znaleźć na stronie lokalnego wydziału komunikacji lub na stronach urzędów); poprzedni dowód rejestracyjny z aktualnym dozorem technicznym; dowód własności pojazdu (faktura VAT, umowa kupna/sprzedaży itp.); istniejące tablice rejestracyjne (jeśli trzeba je zmienić); nasz dokument tożsamości, jeśli jesteśmy nowym właścicielem, lub odpis z KRS (jeśli jesteśmy nowym właścicielem).
Ubezpieczenie OC (dostępne do wglądu) – władze mogą również sprawdzić w bazie danych UFG, czy pojazd jest objęty ważną polisą.
Uwaga! Jeżeli rejestracja dotyczy pojazdu, który został sprowadzony do Polski i jest rejestrowany po raz pierwszy w naszym kraju, musimy złożyć przetłumaczoną umowę kupna-sprzedaży oraz dokumenty pojazdu. Tłumaczenia na język polski powinien dokonać tłumacz przysięgły. Koszt takiej usługi to co najmniej kilkaset złotych za każdą stronę.

Jeżeli nasz samochód został sprowadzony z innego kraju, do dokumentacji musimy dołączyć również następujące informacje:

W przypadku zakupu samochodu na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej (wydruk ze strony e-ZEFIR lub oświadczenie salonu o posiadaniu dokumentu potwierdzającego zapłatę akcyzy), dokument potwierdzający odprawę celną lub informację o numerze, miejscu i dacie odprawy celnej w przypadku, gdy samochód został sprowadzony spoza Unii Europejskiej (wystarczy ta informacja na fakturze sprzedaży).
Z kolei podejmując decyzję o zakupie nowego samochodu w salonie powinniśmy mieć na uwadze certyfikat WE, a także „deklarację danych i informacji o pojeździe niezbędnych do rejestracji pojazdu i ewidencji pojazdu” (dokument, który można uzyskać od producenta pojazdu). Weryfikuje, czy pojazd jest zgodny z normami określonymi przez UE).

Jaka jest maksymalna wysokość kary za brak rejestracji lub wyrejestrowania pojazdu w terminie?

Należy również pamiętać, że jesteśmy zobowiązani do zarejestrowania pojazdu i/lub powiadomienia odpowiednich władz o nabyciu lub sprzedaży pojazdu w terminach określonych przez prawo. Jest to regulowane przez modyfikację warunków ustawy.

 

Zobacz także inne wpisy:

Samochód z Włoch. Jak go sprowadzić, aby nie żałować?

Mandat z fotoradaru

Jazda na niemieckich tablicach

Rejestracja samochodu w 2021

Utrata prawa jazdy