Istnieją pewne wyjątki od normy, że kupując samochód, należy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC). Przeczytaj nasze wskazówki przed podjęciem ostatecznej decyzji dotyczącej pojazdu, który chcesz kupić. Znika zaufanie do podatku od zakupu samochodów.

To ekscytujący czas w życiu każdego kierowcy, kiedy nabywa swój pierwszy samochód. Radość z nowego nabytku nie powinna jednak przesłaniać formalnych trudności, z którymi trzeba się uporać. Jest kilka rzeczy, w tym rejestracja samochodu w urzędzie, uzyskanie ubezpieczenia, wypełnienie zeznania podatkowego i zapłacenie podatku od zakupu.

Kto jest odpowiedzialny za płacenie podatku obrotowego przy zakupie pojazdu?

Kupując samochód od osoby fizycznej w Polsce, musisz zapłacić podatek od zakupu samochodu. Aby uniknąć tego podatku, można skorzystać z usług pośrednika, np. dealera samochodowego.

Osoby, które kupią samochód za mniej niż 1000 zł są zwolnione z płacenia podatku. Ponadto, jeśli kupujesz używany samochód dla osoby niepełnosprawnej, nie musisz płacić PCC.

Jedna grupa nabywców w ogóle nie podlega temu podatkowi, podczas gdy druga grupa jest zwolniona z płacenia podatku od nabycia pojazdu. Oto lista właścicieli samochodów:

Zakupione w salonie samochodowym, zakupione w salonie samochodowym lub zakupione od osoby niezarejestrowanej w Polsce to przykłady, w których należy zapłacić podatek akcyzowy.
Należy pamiętać, że w większości przypadków, aby naliczyć podatek od zakupu samochodu, konieczne jest zawarcie umowy cywilnoprawnej. Sprzedawcy wysyłający faktury VAT lub faktury marży VAT nie muszą płacić PCC.

Jaka jest stawka podatku przy zakupie samochodu?

Czynności cywilnoprawne opodatkowane są stawką 2 proc. wartości przedmiotu transakcji, np. pojazdu. Nabywca samochodu jest odpowiedzialny za wyliczenie kwoty i wpłacenie jej na rachunek bankowy urzędu skarbowego. Nie ma wezwań dla kupujących, którzy załatwiają formalności, ale jeśli urząd skarbowy wykryje zaniedbania w tym zakresie, potraktuje to jako wykroczenie podatkowe. Jego pięcioletni okres karencji nie jest wart uwagi, że urzędnicy nie zauważą ani nie zapomną o podatniku, który nie zapłacił swoich podatków. Czy urząd skarbowy będzie domagał się od Ciebie zapłaty? Zgodnie z rachunkiem możesz w końcu dużo zapłacić.

400 zł to kwota podatku PCC od samochodu o wartości 20 000 zł. Będą musieli zapłacić wszystkie należne podatki i kary, a także odsetki, jeśli zostaną uznani przez władze za winnych naruszenia przepisów podatkowych. Kary mogą sięgać nawet 33 000 zł. Z tego powodu nie warto ryzykować i narażać się na dużą grzywnę.

Gdzie i kiedy muszę zapłacić podatek od zakupu nowego pojazdu?

Wpłaty podatku należy dokonać nie później niż 14 dni od daty wystawienia. Dopóki jest dwóch nabywców, deklarację PCC-3 (formularz PCC-3/A) musi złożyć kupujący. Możesz ubiegać się o aktywny smutek, jeśli zapomnisz zapłacić podatek po złożeniu deklaracji. Jeśli popełniłeś błąd, będziesz musiał jak najszybciej zwrócić pieniądze do urzędu skarbowego, dlatego będziesz musiał złożyć to oświadczenie.

Oświadczenie można złożyć na różne sposoby, w tym osobiście w urzędzie, listownie lub online. Jeśli chodzi o podatki, władzą jest miasto rodzinne kupującego (sąd lokalny).

Nigdy nie wiadomo, co się stanie, gdy przyjdzie czas na rozliczenie podatków. Zostanie wystosowane wezwanie do nabywcy samochodu o wyjaśnienia.

 

Zobacz inne:

Ubezpieczenie auta na angielskich tablicach w Polsce

OC na miesiąc

Ubezpieczenie OC na raty

OC dla młodego kierowcy

Kalkulator OC

Ubezpieczenie piwnicy